zwiedzanie kopca Krakusa
Uncategorized

Zwiedzanie kopca Krakusa

Zwiedzanie kopca Krakusa to wymarzona opcja dla wszystkich spragnionych pięknych widoków. Jeżeli uwielbiacie panoramy widokowe, zieleń, a także historię, to nie możecie pominąć tego miejsca. Zresztą kopce to taka krakowska specjalność. Być w Krakowie i nie zwiedzić przynajmniej jednego z nich, to jak być w Rzymie i papieża pominąć. Co musicie wiedzieć o tym miejscu? Czy jest to opcja dla każdego turysty?

Zwiedzanie kopca Krakusa

To jest właśnie piękne w Krakowie, że króluje to różnorodność. Macie do wyboru Stare Miasto, klimatyczny Kazimierz, ogromną liczbę kościołów i muzeów, ale także miejsca stworzone do rekreacji. To wszystko tu jest i to w zasięgu ręki, hm nogi. A mówiąc poważnie, to wcale nie musicie tracić czasu na długie dojścia. Do kopca Krakusa dostaniecie się z centrum Krakowa tramwajem. Trzeba pokonać kilka przystanków i jesteście na miejscu. I to jakim miejscu! Magicznym, zielonym, niezwykłym. Zresztą już pierwszy rzut oka upewni Was, że to nie jest jakaś tam górka.

I jeszcze jedna ważna informacja techniczna. Kopiec jest dostępny dla każdego spragnionego wiedzy i wrażeń turysty cały okrągły rok. Ponadto jest dostępny za darmo. Takich darmowych atrakcji nie ma w Krakowie za dużo. Zero opłat, kolejek, rezerwacji. Wschód albo zachód słońca na kopcu Krakusa?Romantyczny spacer we dwoje? To tylko niektóre możliwości.

zwiedzanie kopca Krakusa

Kim był Krakus?

To chyba kluczowe pytanie, które musimy sobie zadać planując zwiedzanie. Krakus inaczej Krak był legendarnym władcą i założycielem Krakowa. Właśnie na jego cześć miasto nazwano Krakowem. Ponadto według jednej wersji popularnej legendy to Krak miał pokonać straszliwego Smoka Wawelskiego. A kiedy zmarł to wierny lud usypał swojemu władcy mogiłę czyli kopiec na Podgórzu. Wspomina o kopcu Jan Długosz w swoich kronikach. Badania archeologiczne wykazały, że kopiec został usypany na przełomie VII/VIII wieku. Zatem jest to najstarsza zachowana budowla na terenie obecnego Krakowa. Taki Wawel przy kopcu Kraka to młodzieniaszek. Natomiast podczas badań przeprowadzonych w latach 30-tych XX wieku nie znaleziono szczątków Kraka. Ale pamiętajcie, że przebadano zaledwie niewielki fragment kopca. Możliwe, że szkielet władcy leży w innym miejscu. Albo ciało spopielono i prochy rozsypano podczas sypania kopca.

zwiedzanie kopca Krakusa

Najładniejsza panorama Krakowa

Tego waloru nie sposób pominąć. Ze szczytu kopca rozpościera się najładniejsza panorama Krakowa. Jeśli uwielbiacie takie tarasy widokowe to będziecie w siódmym niebie. Przede wszystkim kopiec Kraka jest położony stosunkowo blisko Starego Miasta. Tak plus minus 2,5 km od historycznego centrum. W związku z tym jak na dłoni zobaczycie Wawel, kościoły na Starym Mieście, zabudowę Kazimierza, Las Wolski, Kopiec Kościuszki. Ponadto macie świetny widok na Podgórze, parafialny kościół św. Józefa, kościółek św. Benedykta, a także kamieniołom Liban.

zwiedzanie kopca Kraka

Kopiec Krakusa to nie jedyna atrakcja Podgórza. Wizyta na kopcu może być rozgrzewką przed dalszym zwiedzaniem. Oprócz niego w okolicy zobaczycie mnóstwo innych niezwykłych miejsc, które warto obejrzeć. Wycieczka idealnie pasuje na rodzinne zwiedzanie Krakowa. Spodoba się dzieciom, które uwielbiają ruch, wspinaczkę, a także niezwykłe legendy. Ponadto po zwiedzaniu kopca Kraka możecie wyruszyć po Podgórzu tropiąc mroczne tajemnice. 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *