Podgórze 7 miejsc które musisz zobaczyć
Kraków dla dzieci,Uncategorized

Podgórze – 7 miejsc, które musisz zobaczyć!

Podgórze – 7 miejsc, które musisz zobaczyć to moja mała ściąga, co zwiedzić na prawym brzegu Wisły. Często ograniczacie swoje wędrówki po Krakowie do Starego Miasta i Kazimierza. Niekiedy ktoś w porywie oryginalności wyprawi się na Kopiec Kociuszki. Natomiast Podgórze to wciąż nieco pomijana część Krakowa. Zupełnie niesłusznie! Ma ogromny potencjał i wycieczka po Podgórzu sposodoba się zarówno uczniom, jak i rodzinom z małymi dziećmi. Przechodząc do rzeczy – co warto zobaczyć na Podgórzu?

Podgórze – 7 miejsc, które musisz zobaczyć

Tak naprawdę tych miejsc jest znacznie więcej. Ponadto pamiętajcie, że Podgórze terytorialnie jest ogromne. W końcu kiedyś było oddzielnym miastem. Ja umownie zwiedzanie dzielę na dwie trasy temaytyczne. Jedną z nich jest obszar dawnego getta. Natomiast druga trasa koncentruje się wokół najstarszych zabytków Podgórza.

Rynek Podgórski

Absolutne must have. Każdy rynek to centrum miasta, jego serce i historia zaklęta w murach. Rynek Podgórski to ciekawe kamienice, budynek dawnego magistratu, a przede wszystkim kościół Św. Józefa. Jedna z najciekawszych świątyń Krakowa, z malowniczą wieżą oraz dzwonnicą. Zajrzyjcie koniecznie!

Plac Niepodległości

Jeśli na Rynku Podgórskim nie poznaliście historii Podgórza zróbcie to na placu Niepodległości. Ponadto odnajdźcie tablicę pamiątkową, która wyjaśni, co mieściło się kiedyś na miejscu placu. I przede wszystkim, dlaczego Dzień Niepodległości powinniśmy świętować na Podgórzu.

Park Bednarskiego

Ten park to małe cudo! Powstał na miejscy dawnego kamieniołomu, co sprawia, że jest niezwykle malowniczy. Jeśli wierzyć legendzie, to w tym parku mistrz Twardowski nauczał tajnej magii. Dziś w parku znajdziecie świetny plac zabaw, urokliwe alejki, piękną panoramę Krakowa oraz oswojone wiewiórki.

 

Podgórze 7 miejsc które warto zobaczyć

Ulica Parkowa

Mieszkać w centrum miasta, a jednocześnie cieszyć się zielenią i spokojem to marzenie wielu z nas. Mieszkańcy ulicy Parkowej mają to szczęście. Piękne, historyczne wille, bliskość centrum, a przede wszystkim park Bednarskiego tuż obok. Wszystko razem  tworzy prawdziwy miasto-ogród. Czego chcieć więcej?

Tęczowe schody

Murale od wielu lat święcą triumfy popularności. Ale mural na schodach? Z cytatmi? To już szczyt pomysłowości. Na ulicy Tatrzańskiej znajdziecie niezwykłe, kolorowe schody, zwane także tęczowymi. Na stopniach wypisano 55 cytatów w tym cytaty Makuszyńskiego, Szymborskiej czy Cezara oraz najróżniejsze mniej lub bardziej lotne powiedzonka. Miłej lektury 🙂

Kościółek Benedykta

To jedna z najciekawszych i najbardziej tajemniczych budowli Krakowa. Początki świątyni sięgają prawdopodobnie roku 1000. Ponadto kościółek skrywa niejeden sekret. Mieszkańcy Podgórza mówią, że przy kościółku pojawia się czarna księżniczka, która pilnuje nieprzebranych skarbów..

Kopiec Krakusa

To najstarszy krakowski kopiec. Najsolidniejszy, a przede wszystkim posiadający najładniejszy widok na Kraków. Według popalarnej legendy to mogiła założyciela miasta księcia Kraka (Krakusa). Natomiast inni badacze traktują kopiec jako kalendarz Celtów. Jak jest naprawdę? Sprawdźcie sami.

Krakowskie kopce

 

Wszystkie opisane miejsca zwiedzicie zupełnie za darmo. Nie potrzebujecie żadnych rezerwacji czy biletów wstepów. Musicice zarezerwować około 2 do 3 godzin na taki spacer po Podgórzu. Polecam wybrać się kiedy jest ładnie, słonecznie. Niestety wszystkie obiekty zwiedzamy z zewnątrz, dlatego deszcz czy śniej nie będą sprzymierzeńcami wędrówki.

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. […] Natomiast ze szczytu Kopca Krakusa rozpościera się najładniejsza panorama Krakowa. Jeśli zwiedzacie Podgórze to punkt obowiązkowy […]

  2. […] to także jeden z nielicznych dni w roku kiedy można zwiedzić zabytkowy i niezwykle tajemniczy kościółek św. Benedykta, na co dzień niedostępny dla […]

  3. […] być rozgrzewką przed dalszym zwiedzaniem. Oprócz niego w okolicy zobaczycie mnóstwo innych niezwykłych miejsc, które warto obejrzeć. Wycieczka idealnie pasuje na rodzinne zwiedzanie Krakowa. Spodoba się […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *