jak zorganizować rodzinny weekend w krakowie
Aktualności,Kraków dla dzieci

Jak zorganizować rodzinny weekend w Krakowie?

Jak zorganizować rodzinny weekend w Krakowie? Czy warto zabrać dzieci na wycieczkę po Krakowie? Jak najbardziej warto, a samo zorganizowanie rodzinnego zwiedzania nie jest trudne. Z doświadczenia wiem, że Kraków śmiało mogą już zwiedzać dzieci trzy i czetoroletnie. Moja najmłodsza turystka miała 3 miesiące 🙂 Nie twierdzę, że była aktywnym słuchaczem (słodko przespała wycieczkę), ale rodzice i jej starsze rodzeństwo skorzystali ze zwiedzania. Natomiast dzieci w wieku przedszkolnym można bez obaw zabierać na wycieczki. Wystarczy zadbać o program dostosowany do wieku i zainteresowań dziecka.

Jak zorganizować rodzinny weekend w Krakowie?

Kluczowym zadaniem będzie wybór odpowiedniego noclegu.  Baza noclegowa Krakowa jest olbrzymia, jednak ciężko znaleźć coś fajnego, w dobrej lokalizacji, rozsądnej cenie i przyzwoitym standardzie. Jeśli wyjeżdżacie na weekend z dziećmi warto przyjrzeć się ofertom apartamentów, mieszkań, lub hoteli, które są przyjazne dzieciom. Natomiast zrezygnowałabym z hosteli, w których często nocują grupy zorganizowane, kolonie itp. Hałas może Wam przeszkodzić w wypoczynku. Decydując się na apartament sprawdzcie jego położenie, czy okna nie wychodzą na ulicę, i czy jest kuchnia albo aneks kuchenny. Nawet jeśli planujecie jadać na mieście, to w pewnym momencie pojawia się chęć, aby ugotować coś samemu i poczuć się po domowemu.

Kolejnym ważnym punktem organizacji rodzinnego weekendu rezerwacje. Do części obiektów warto zarezerwować wejściówki wcześniej, aby uniknąć czekania w kolejce. Często zdarza się tak, że do najpopularniejszych muzeów biletów zabraknie i zwiedzanie trzeba przełożyć na następny raz. Gdzie w takim razie warto zrobić rezerwację? Na pewno do Podziemi Rynku, Kopalni Soli w Wieliczce, Fabryce Schindlera czy na wystawy zamku królewskiego na Wawelu. Jeśli chodzi o pozostałe muzea może spontanicznie decydować się na zwiedzanie. Natomiast konieczne są rezerwacje przy warsztatach – muzealnych albo organizowanych przez Żywe Muzeum Obwarzanka. Bardzo często liczba miejsc na zajęcia warsztatowe jest ograniczona i decyduje kolejność zapisów.

Program wycieczki po Krakowie powinniście ustalić nie tylko z przewodnikiem, ale przede wszystkim ze swoimi dziećmi. Jeśli Wasze pociechy nie lubią malarstwa, nie ma sensu zabierać ichdo galeriach sztuki. Listę muzeów odpowiednich dla dzieci znajdziecie w tym wpisie.  Lepiej sprawdzą się wycieczki pełne legend, baśni i ciekawostek. Okazuje się, że dzieci zazwyczaj lubią historię, uwielbiają opowieści o królach, rycerzach, niezwykłych wydarzeniach. Wycieczka po Krakowie dla rodziców i dzieci nie może też być za długa. Pamiętajcie, że mali uczestnicy szybko się męczą, ale i błyskawicznie regenerują. Jeśli chcecie zwiedzać dłużej zadbajcie o to, aby w połowie zrobić przerwę. Ewentualnie zwiedzanie można podzielić na dwa dni.

Po zwiedzaniu

Natomiast po wycieczce jest tzw. czas wolny. To świetny moment na wspólną zabawę, rozmowę, snucie planów na kolejne wyjazdy. Możecie go spędzić tak jak lubicie, odpoczywać, pójść na dobry obiad lub lody, a także skorzystać z dodatkowych atrakcji. Może to być relaks w Parku Wodnym, przejażdżka rowerem albo na rolkach, rejs statkiem, sesja fotograficzna w miejscach, które spodobały się Wam najbardziej. A może zechcecie zobaczyć coś jeszcze w Krakowie, już bez przewodnika. Taka dodatkowa atrakcja będzie przysłowiową wisienką na torcie. Pozwoli Wam odpocząć i nabrać chęci do dalszego zwiedzania Krakowa.  I to znowu zachęcam do konsultacji z dziećmi, które mogą podsunąć pomysł na ciekawą wycieczkę. Parki, bunkry, stadiony miejskie, Ogród Doświadczeń, świat LEGO … Dzieci to prawdziwa skarbnica pomysłów.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] Wrzesień to także idealny czas na spacery po Krakowie. Zarówno dla grup, seniorów, pielgrzymów, turystów indywidualnych. Ale także nuda nie grozi rodzinom z dziećmi czy grupom szkolnym. Sprzyjająca pogoda, długie dni, ciepłe wieczory to wymarzone warunki na zwiedzanie. Porady jak zorganizować weekend w Krakowie znajdziecie w tym wpisie. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *