pomysły na tanie wycieczki szkolne po krakowie
Uncategorized

Top 10 miejsc które musisz zobaczyć w Krakowie

Top 10 miejsc, które musisz zobaczyć w Krakowie to moja subiektywna propozycja zwiedzania na nadchodzącą wiosnę.  Niezależnie czy Kraków planujecie odwiedzić sami, w towarzystwie dzieci, a może chcecie zabrać swoich uczniów na szkolną wycieczkę. Do większości miejsc dotrzecie pieszo albo możecie skorzystać z komunikacji miejskiej. Natomiast nie polecam korzystać z samochodu. Chyba, że w wybierzecie wycieczkę po Nowej Hucie. W pozostałych miejscach samochód będzie zbędnym balastem.

Top 10 miejsc, które musisz zobaczyć w Krakowie

Stare Miasto

To chyba najbardziej rozpoznawalna część Krakowa. Przestronny Rynek Główny, urokliwe uliczki i zaułki, zabytkowe kamienice. W obrębie Starego Miasta znajdziecie też zabytkowe kościoły i muzea skierowane do turysty w każdym wieku. Stare Miasto zamykają Planty, czyli najstarszy park Krakowa. Idealne miejsce na romantyczne przechadzki!

Wawel

Spacer po Starym Mieście prędzej czy później zaprowadzi Was na Wawel. Tu znajduje się zamek królewski, katedra, pozostałości po murach obronnych. Na Wawelu znajdziecie każdy kamień jest świadkiem ważnych wydarzeń z historii Krakowa i Polski. Wizyta w tym miejscu jest wręcz obowiązkowa.

Skałka

Z kolei kościół na Skałce zainteresuje wszystkich miłośników historii i sztuki. Położony malowniczo nad brzegiem Wisły kryje w sobie Kryptę Zasłużonych, w której spoczywają zasłużeni Polacy. Natomiast barokowe wnętrze jest świetnym przykładem rozmachu budownictwa XVII i XVIII wieku.

Kazimierz żydowski

Ze Skałki dzieli Was tylko kilkuminutowy spacer od części żydowskiej Kazimierza. Kiedyś oddzielnie miasto, obecnie malownicza dzielnica Krakowa. Kazimierz żydowski urzeknie Was zabytkowymi synagogami, malowniczymi podwórkami, a także knajpkami.  Z dobrą kuchnią oraz niebanalnym wnętrzem.

Bulwary wiślane

Spokojne, malownicze, a także pełne zieleni spodobają się wszystkim spacerowiczom i miłośnikom aktywności na świeżym powietrzu. Spacerując bulwarami nad Wisłą dotrzecie w najważniejsze punkty Krakowa – na Kazimierz, Wawel lub Salwator. W sezonie letnim możecie wybrać się także na rejs statkiem.

Park Bednarskiego

Ten piękny park założony w miejscu dawnego kamieniołomu spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jest idealnym miejscem na spacer, rodzinną wyprawę lub romantyczne spotkanie. Ciekawscy mogą spróbować odnaleźć tajemną szkołę mistrza Twardowskiego oraz jego skarby.

Kopiec Krakusa

Najstarszy z krakowskich kopców został usypany jako mogiła Krakusa, legendarnego władcy Krakowa. Na kopiec prowadzi malownicza serpentyna dojazdowa. Natomiast ze szczytu Kopca Krakusa rozpościera się najładniejsza panorama Krakowa. Jeśli zwiedzacie Podgórze to punkt obowiązkowy wycieczki.

Kopiec Kościuszki

Usypany został na cześć Tadeusza Kościuszki jako pomnik upamiętniający Naczelnika. Przy Kopcu znajduje się Muzeum Kościuszki, gdzie poznacie najważniejsze fakty z jego życia, a także ważne wydarzenia z historii Polski. Wizyta na Kopcu będzie przyjemną i cenną lekcją historii.

Aleja Waszyngtona

Jeśli uwielbiacie spacer, a do tego piękne widoki i tajemnicze miejsca koniecznie wybierzcie się na przechadzkę Aleją Waszyngtona. Malowniczo pnie się od Osiedla Salwator do Kopca Kościuszki. Po drodze zobaczycie tajemniczą Gontynę, kościół Najświętszego Salwatora, nowy cmentarz, a także „diabelski mostek”.

Plac Centralny

Natomiast wyprawa do Nowej Huty będzie ciekawym doświadczeniem. Na własne oczy przekonacie się, że architektura socrealizmu może być ciekawa. Założony z rozmachem, otoczony niebanalnymi osiedlami stanowi wizytówkę Nowej Huty. Wybierzcie się koniecznie.

Top 10 miejsc, które musisz zobaczyć w Krakowie nie wyczerpują całego wachlarza zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Świetnie sprawdzą się zarówno, jeśli pierwszy raz odwiedzacie Kraków, jak i przy kolejnej wizycie.

Miłego zwiedzania!

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *