Kraków dla dzieci
Kraków dla dzieci,Uncategorized

Kraków dla dzieci: najlepsze wycieczki

Kraków dla dzieci to seria wycieczek i spacerów tematycznych, przygotowana specjalnie z myślą o najmłodszych. Zresztą oferta obejmuje nie tylko wycieczki, ale całą gamę dodatkowych atrakcji, które umilą pobyt Waszym pociechom. Doświadczony przewodnik bez problemu ułoży program idealnie dopasowany do potrzeb dzieci. Dzięki temu zwiedzanie Krakowa będzie  dla nich przyjemnością. Dla ich opiekunów czy rodziców również.

Kraków dla dzieci

Wycieczki dla najmłodszych muszą uwzględniać kilka czynników. Przede wszystkim pamiętajcie, że dzieci szybko się nudzą. Dużo szybciej niż my, dorośli. Ale także szybciej się regenerują. Ponadto dzieci uważnie obserwują otaczający ich świta. I bądźmy szczerzy, jeśli coś ich nie interesuje, mówią o tym głośno o otwarcie. Nie możemy liczyć na to, że będą zachwycać się kościołami, obrazami, pomnikami. Oczywiście nie musi być tak w przypadku każdego dziecka. Sama miałam przyjemność oprowadzać małych turystów, które z wypiekami na twarzy zwiedzały katedrę wawelską czy Galerię w Sukiennicach. Większość jednak miała dużo bardziej „prozaiczne” oczekiwania. W związku z tym najważniejsze jest dobranie odpowiedniego klucza. To on w magiczny sposób sprawi, że dzieci zapomną co to jest nuda. Jak widzicie przewodnik miejski musi wykazać się nie lada psychologicznym wyczuciem, ogromną cierpliwością, podejściem do dzieci. Także wyczuciem sytuacji, a więc kiedy zrobić przerwę,  w którym momencie skrócić swoją opowieść o Krakowie.

Kraków w legendach

Zwiedzanie Krakowa dla dzieci warto oprzeć o informacje, które na 100% ich zainteresują. Będą to więc legendy o Krakowie, baśnie, ludowe podania, tradycje, anegdoty. Takie opowieści są ciekawe, wzbudzają zainteresowanie dzieci i zmuszają je do refleksji. Często mali turyści długo po zwiedzaniu roztrząsają kwestie czy: „smok wawelski musiał zginąć”, „jakie zaklęcie odczaruje gołębie”, „gdzie mistrz Twardowskie ukrył swoje skarby”. Ponadto dzieci lubią słuchać o tym, jak wyglądało życie ich rówieśników 500 lat temu. Dlatego warto przekazywać im historię Krakowa korzystając z opowieści jak średniowieczni krakowianie mieszkali. Gdzie się myli, robili zakupy, czy dzieci miały zabawki, kto mógł zostać rycerzem. Możliwości jest mnóstwo. Najważniejsze, żeby opowieść była dostosowana do wieku i zainteresowań słuchaczy.

Muzea

Bardzo często wystawy muzealne są wpisywane w programach nawet dla małych dzieci. Nie chcę tutaj upierać się, że muzea to zły pomysł. Wręcz przeciwnie, dzieci powinny mieć kontakt ze sztuką i kulturą. Wizyta w muzeum to też swoista lekcja dla małych turystów. W sposób praktyczny dowiedzą się jak tam należy się zachowywać, czego unikać. Ważne jest, aby podobnie jak przy zwiedzaniu tras na zewnątrz, zachować umiar. Na przykład jeśli dorosły turysta zwiedza wystawę w 1,5 godziny, to dzieciom wystarczy 45 minut. W tym czasie dowiedzą się tego co najważniejsze, a jednocześnie nie zdążą się znudzić i zmęczyć. Dla najmłodszych turystów bardzo polecam muzeum multimedialne „Podziemia Rynku”. Dzięki interaktywnym ekranom, dźwiękom, tematyce, zainteresuję nawet przedszkolaki. Innym dobrym pomysłem są warsztaty, na przykład w Żywym Muzeum Obwarzanka. W ogóle warsztaty kulinarne to ciekawy, a zarazem smaczny pomysł na poznanie Krakowa.

Czas wolny

Kraków dla dzieci powinien uwzględniać też .. chwilę oddechu od zwiedzania. Czas wolny czy też przerwa to coś, co dzieci lubią najbardziej. Najczęściej podczas wycieczki jest przerwa na zakup pamiątek. Nie oszukujmy się, ale pamiątki z Krakowa to ta wisienka na torcie. Innym często wyczekiwanym momentem na wycieczce jest pójście na lody. Tu warto zabrać dzieci na prawdziwe, naturalne lodu. Najlepsze i najsłynniejsze w całym Krakowie. Kiedy pogoda nie dopisuje, zimny smakołyk można zastąpić pyszną, gorącą czekoladą. Natomiast jeśli macie w Krakowie więcej wolnego czasu, to można zaplanować atrakcję typu: rejs statkiem po Wiśle, wizyta w ZOO, zabawa w Klockolandzie.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *