10 miejsc za które pokochasz Kazimierz
Lifestyle,Uncategorized

10 miejsc za które pokochasz Kazimierz

10 miejsc za które pokochasz Kazimierz czyli najbardziej klimatyczne miejsca. Do zwiedzania, oglądania i smakowania.  Krakowski Kazimierz jest wyjątkową dzielnicą o długiej i ciekawej historii. Kiedyś był oddzielnym miastem, w którym mieszkały dwie społeczności: chrześcijańska i żydowska. I właśnie ta dwoistość tworzyła niezwykły klimat Kazimierza. Natomiast obecnie wycieczka po Kazimierzu jest fascynującą podróżą po historii, zabytkach, kulturze. Ponadto tutaj rozpieścicie swoje podniebienia znakomitą kuchnią serwowaną przez kazimierskie restauracje.

10 miejsc za które pokochasz Kazimierz

Ulica Szeroka

Ulicę Szeroką możemy śmiało nazwać sercem dzielnicy. Tutaj znajdziecie najważniejsze synagogi, a także najstarszy cmentarz żydowski przy synagodze Remu. Ponadto spacer po ulicy jest okazją, aby poznać najwybitniejszych mieszkańców Kazimierza, obejrzeć dawną mykwę czy poszukać śladów mezuzy. A popołudniami możecie posłuchać muzyki na żywo.

Cmentarz przy Miodowej

Punkt obowiązkowy, jeśli głębiej interesujecie się kulturą żydowską. Jest to jedyna działająca w Krakowie żydowska nekropolia. Jest zabytkiem o dwustuletniej, niełatwej historii. Obok pięknych, odnowionych nagrobków zobaczycie poniszczone macewy, które zmuszą do refleksji. Cały cmentarz ma niesamowity, nieco melancholijny klimat, ale nie da się przejść koło niego obojętnie.

Synagoga Tempel

Jeśli myślicie, że każda synagoga jest taka sama jesteście w błędzie. Synagoga Tempel przy Miodowej jest jedyna w swoim rodzaju. Została zbudowana przez Żydów postępowych, co przełożyło się na jej niezwykłą architekturę. Bardziej przypomina chrześcijańskie kościoły, a jej wnętrze olśni Was przepychem, rozmachem i nietypowym zdobnictwem.

Tzw. podwórko Schindlera

To chyba najczęściej odwiedzane miejsce na Kazimierzu. Niepozorne  w sumie podwórko łączyło dwie ulice: Bera Meiselsa z ulicą Bożego Ciała. Było łącznikiem między dwiema społecznościami. Natomiast karierę i sławę zyskało dzięki „Liście Schindlera”. Ponadto podwórko zagrało też w innych filmach, takich jak „Anioł w Krakowie” czy „Nie kłam kochanie”.

Mleczarnia

Kawiarnia usytuowana w podwórku Schindlera cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Krakowa i turystów. Jest idealnym miejsce na spotkanie ze znajomymi. W Mleczarni dostaniecie smaczne desery, koktajle, kawę oraz oczywiście piwo. Natomiast w sezonie zimowym polecam grzańce i nalewki. Są serwowane już nie w ogródku, a w kawiarni.

Kiełbaski z nyski

Natomiast wieczorem miłośnicy kiełbasek powinni udać się pod Halę Targową. To tam zjecie najsmaczniejszą, świeżą kiełbaskę z bułką i odrobiną musztardy. Serwowaną z niebieskiej nyski codziennie od 21 do 3 w nocy. Po prostu krakowska klasyka! Ponadto kiełbaski z nyski zagrały też w filmie „Anioł w Krakowie.”

Skwer Judah

Jeśli lubicie zjeść na luzie to tu znajdziecie jedne z lepszych food trucków. Jakich smakołyków możecie spróbować w tym miejscu? Oczywiście są burgery, frytki belgijskie, naleśniki, Pan Kumpir, orientalne makarony i przede wszystkim maczanka po krakowsku! Często pytacie o krakowskie specjały i maczanka jest jednym z nich. Street food w wydaniu krakowskim.

Lody ze Starowiślnej

Czyli kultowe lody z Pracowni Cukierniczej przy ul. Starowiślnej 83. Niepozorna lodziarnia serwuje jedne z lepszych lodów w Krakowie. Nie znajdziecie tutaj 50 różnych smaków, bardziej mamy lodową klasykę: bakaliowe, kawowe, borówkowe, mango, poziomkowe czy kawowe. Osobiście polecam borówkowe i poziomkowe, które mają smak prawdziwych owoców.

Ranny Ptaszek

Jeśli uwielbiacie smaczne śniadania to koniecznie musicie odwiedzić to miejsce. Ranny Ptaszek przoduje w temacie śniadań w Krakowie. Dania są ciekawe, komponowane ze składników najwyższej jakości. Porcje obfite i śmiało mogą zastąpić obiad. Jedynym minusem jest to, że w lokalu jest mało miejsca. Nie jest to kawiarnia na długie wysiadywanie i delektowanie się posiłkiem.

Kościół św. Katarzyny

Przy Augustiańskiej nie tylko smacznie zjecie, ale zobaczycie jedną z najpiękniejszych świątyń Krakowa. Kościół św. Katarzyny jest modelowym przykładem architektury gotyckiej. Natomiast wnętrze zachwyca prostotą, pięknymi stallami, ciekawymi krużgankami z wirydarzem. Ponadto w kościele znajduje się słynąca łaskami figura św. Rity, czyli patronki od spraw trudnych i beznadziejnych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *