wystawa Kraków 1900 wprowadzenie
Muzea i wystawy

Wystawa Kraków 1900

Kiedy zwiedzam wystawę „Kraków 1900” w Kamienicy Szołayskich wzdycham „kiedyś to były czasy!”. Nie da się ukryć, że Kraków przełomu wieku XIX i XX był miejscem barwnym, pełnym kolorytu, aktywnym oraz niejednorodnym. Miasto tętniło życie, zwłaszcza wieczorami, kiedy artyści wychodzili tłumnie do krakowskich kawiarni. Jednocześnie życie mieszczan krakowskich biegło tradycyjnym nurtem.

Wystawa Kraków 1900

Pierwsze skojarzenie jakie nasuwa się o wystawie to, że jest na wskroś krakowska. Ekspozycja opowiada nie tylko o Krakowie, ale przede wszystkim o mieszkańcach – ich zachowaniach, zwyczajach i zainteresowaniach. Prezentowane obrazy, rzeźby, plakaty, ubrania czy przedmioty codziennego użytku pozwalają poznać „od poszewki” charakter mieszkańców, zajrzeć do ich domów i dowiedzieć się, jak spędzali czas wolny.

Różne oblicza Krakowa

Szeroki dobór eksponatów ilustruje nam różnorodność i niejednorodność Krakowa tamtych czasów. Ekspozycję wyróżnia bogactwo prezentowanych obiektów – obrazy, rzeźby, plakaty, meble, ubrania, w tym strój kąpielowy sprzed ponad 100 lat, zabawki dziecięce oraz kratka ze studzienki wodociągowej. Niecodzienny dobór eksponatów odzwierciedla niezwykłość i zróżnicowanie mieszkańców Krakowa belle epoque. Widzimy, że Kraków był miastem pełnym kontrastów i konfliktów, w którym tradycyjna, mieszczańska mentalność ścierała się z rozmachem bohemy artystycznej. Obydwie grupy odnosiły się do siebie z mniejszą lub większą sympatią, nie szczędząc sobie docinków, żartów czy drobnych złośliwości.

Układ wystawy

Dużym plusem jest tematyczny układ wystawy, który ułatwia poznawanie różnych odsłon Krakowa. Rozmieszczona j na dwóch piętrach Kamienicy Szołayskich. Oglądamy Kraków oczami malarzy i fotografów, następnie zaglądamy do wnętrza domu mieszczańskiego, poznajemy życie codzienne, świat kawiarni i kabaretów.   Na II piętrze podziwiamy m. in. „Paon” czyli płótno, na którym artyści młodopolscy zostawili swoje rysunki, notatki, wierszyki. Atmosferę panującą w kawiarniach artystycznych przybliżają zaproszenia kabaretu Zielony Balonik, który działał w Jamie Michalika. Obok obrazów artystów młodopolskich zobaczymy dzieła Piotra Stachiewicza o tematyce religijnej, bardzo wówczas popularne, ale nie wpisujące się w młodopolski nurt.

Wystawę można oglądać do 2 czerwca 2019 roku w Kamienicy Szołayskich przy pl. Szczepańskim. Może być pomysłem na samodzielne zwiedzanie lub uzupełnieniem wycieczki szlakiem Młodej Polski.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *