Aktualności

Kościół św. Bartłomieja w Mogile

Kolejna, wyjątkowa okazja, aby zwiedzić w Krakowie miejsce na co dzień niedostępne. Zwłaszcza takie, która odznaczają się wyjątkową architekturą i historią. Mam na myśli kościół św. Bartłomieja Ap. w Mogile. Niewielka, zabytkowa świątynia, która należy do szlaku architektury drewnianej. Zazwyczaj turyści przybywający do Mogiły trafiali na zamkniętą na głucho bramę, a kościół oglądali spoza drewnianego ogrodzenia. W tym roku do końca września w ramach Szlaku Architektury Drewnianej świątynię można zwiedzać od 15 czerwca do końca września w czwartki, piątki i soboty od 9.00 do 18.00, w niedziele od 12.30 do 17.00. Z całego serca polecam wycieczkę do Nowej Huty i zwiedzanie kościółka! 

Kościół św. Bartłomieja w Mogile

Historia tego miejsca jest niezwykła. Pierwsze informacje źródłowe pochodzą z połowy XIV wieku. Kościół powstał z inicjatywy cystersów i miał służyć potrzebom parafii. Zachowany do dzisiaj kościół zbudował cieśla królewski Maciej Mączka w 1466 roku. W nawie południowej zachowała się dedykacja z datą budowy świątyni oraz nazwiskiem autora. W połowie wieku XVIII przeszedł gruntowną przebudowę. Z tego okresu pochodzą również malowidła wewnątrz świątyni. Na sklepieniu przedstawiono patrona – św. Bartłomieja, klęczącego przed Matką Boską. Dobudowano także boczne kaplice, a także zakrystię ze skarbcem. Obok świątyni znajduje się drewniana brama – dzwonnica, wzniesiona w połowie wieku XVIII.

Kościół św. Bartłomieja jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze kościoła – trójnawowe, rzadko spotykane wśród gotyckich drewnianych kościołów w Małopolsce.

 

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] Do wyboru macie zarówno  stare kościoły takie, jak Opactwo Cystersów w Mogile czy kościółek Św. Bartłomieja, jak i świątynie współczesne, np. Arka Pana. Poznawanie sakralnego oblicza Nowej Huty to także […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *