Muzea i wystawy

Zasady zwiedzania Wawelu w pigułce

Zasady zwiedzania Wawelu w pigułce to ściąga dla wszystkich, którzy mają problem z zaplanowaniem wycieczki. Wszystkie zasady oraz regulamin znajdziecie na stronie Wawelu. Informacje są logicznie napisane, pogrupowane, a  jednak często dostaję pytania od turystów. Jak zwiedzać, kiedy zwiedzać, ile osób może liczyć grupa..? Stąd mały niezbędnik, który mam nadzieję rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości.

Zasady zwiedzania Wawelu w pigułce

Na stronie zamku królewskiego znajdziecie opis dostępnych ekspozycji stałych, a także wystaw czasowych. Na zwiedzanie jednej wystawy potrzebujemy od 40 minut do godziny. W związku z tym jeśli chcecie zobaczyć więcej niż jedną ekspozycję, warto przeznaczyć na to relatywnie więcej czasu. Na każdą wystawę obowiązuje odrębny bilet, nie ma niestety biletu zbiorczego na całość.  Ostatnie wejście na wystawę jest godzinę przed zamknięciem. Ze względów konserwatorskich obowiązują dzienne limity zwiedzających. Wejściówek może zabraknąć na kilka godzin przed zamknięciem. Pamiętajcie też, że inaczej zwiedzają grupy zorganizowane, a inaczej turyści indywidualni.

Grupy

Grupę liczy się od 10 osób. Na ekspozycjach Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Natomiast na wystawie Sztuka Wschodu tylko 20 osób, a Prywatne Apartamenty Królewskie 10 osób. Od razu uprzedzę, że od tej zasady nie ma zmiłuj. Jeśli grupa liczy więcej osób musi być podzielona na pół, i trzeba zarezerwować drugiego przewodnika. Grupy zorganizowane muszą dokonać rezerwacji w Biurze Rezerwacji. Za rezerwację zamek pobiera opłaty. Dla grup do 9 osób wynosi ona 16 zł, natomiast grupa licząca od 10 do 30 osób zapłaci 38 zł.

 

Turyści indywidualni

Turysta indywidualny może, ale nie musi rezerwować zwiedzania. Można bez rezerwacji zakupić bilety w kasach zamkowych. Warto jednak pamiętać, że biletów może już nie być, a ponadto trzeba pilnować godziny wejścia określonej na bilecie. Turyści indywidualni mają możliwość bezpłatnego zwiedzania określonych wystaw zamku królewskiego. Jest to zwiedzanie bez przewodnika, należy pobrać bezpłatne wejściówki w kasach. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 5 wejściówek, a ilość biletów bezpłatnych jest limitowana. Dni bezpłatnego zwiedzania to: poniedziałek w sezonie letnim (od 1 IV-31 X) oraz niedziela w sezonie zimowym (2 XI – 31 III). W sezonie letnim jest możliwość zakupu biletu łączonego „3+1”, czyli kupując bilet na trzy wystawy, za bilet na czwartą wystawę zapłacimy 1 zł.

 

Zwiedzanie katedry wawelskiej

Katedra wawelska jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 16:00 (w sezonie zimowym), natomiast w sezonie letnim do godziny 17:00. W niedzielę i święta zwiedzać możemy od 12:30 do 16:00 (sezon zimowy) lub 17:00 (w sezonie letnim). Warto sprawdzić na stronie katedry czy nie zaplanowanych uroczystości i zwiedzanie jest możliwe. Część katedry zobaczymy bezpłatnie, natomiast bilet wstępu obowiązuje na Dzwon Zygmunta, do Grobów Królewskich i Muzeum Katedralnego. Nie ma wcześniejszej rezerwacji biletów, zakupu dokonujemy przed zwiedzaniem. Jeśli zależy Wam, aby zwiedzić całość katedry to pamiętajcie, że Muzeum Katedralne jest zamknięte w niedzielę i święta. Zwiedzanie katedry najlepiej zaplanować po sezonie, kiedy są mniejsze tłumy.

 

 

Zasady zwiedzania Wawelu w pigułce to najważniejsze informacje, które ułatwią Wam planowanie wycieczki. Przed wizytą warto zapoznać się z regulaminem zamku i katedry. Turyści, którzy nie chcą skorzystać z usługi przewodnickiej, mogą wypożyczyć przewodniki audio. Są one dostępne w kilku wersjach językowych. Jeśli macie pytania lub wątpliwości odnośnie zwiedzania zapraszam do kontaktu.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *