Aktualności,Lifestyle

Kraków: co zobaczyć w 1 dzień?

Kraków – co można zobaczyć w 1 dzień? Trudna odpowiedź, ponieważ z jednej strony ilość zabytków sprawia, że w jeden dzień zobaczycie całkiem sporo. Ale jednocześnie to nagromadzenie interesujących miejsc, budynków, muzeów powoduje, że na dogłębne poznanie  miasta potrzebujemy kilku dni. Tym bardziej, że Kraków ma sporo do zaoferowania zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Różnorodna architektura, multimedialne muzea, urokliwe uliczki wręcz zachęcają do zwiedzania Krakowa. Natomiast miłośnicy rowerów  śmiało mogą zwiedzać miasto na dwóch kółkach.

Kraków: co zobaczyć w 1 dzień?

Kluczową kwestią jednodniowej wycieczki będzie wybór trasy. Jeśli to Wasza pierwsza wizyta w Krakowie, albo podróżujecie z dziećmi to warto postawić na klasykę. Spacer Drogą Królewską zapozna Was z najważniejszymi zabytkami Krakowa, jego historią i legendami. Centrum miasta kryje w sobie mnóstwo atrakcji.  Natomiast osoby, które już znają Kraków mogą wybrać się na zwiedzanie Kazimierza, Podgórza, Salwatora. Ewentualnie zwiedzić Kraków pod kątem tematycznym – np. miłości, kulinariów, słynnych krakowianek.

Stare Miasto

Jeśli podróżujecie pociągiem lub autobusem to wycieczka po Starym Mieście jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Z dworca dzieli Was kilkuminutowy spacer od pozostałości murów obronnych KrakowaBarbakanu i Bramy Floriańskiej. Spod Bramy Floriańskiej, która była główną bramą wjazdową Krakowa, jest rzut beretem na Rynek Główny. To jeden z większych i piękniejszych rynków Europy, obdarzony mnóstwem historycznych budynków. Zabytkowe kamienice, kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa przyciągną uwagę nie tylko amatorów historii. Uliczki odchodzące z Rynku zaprowadzą Was w inne, nie mniej interesujące zaułki Starego Miasta.

 

Wzgórze wawelskie

Spacerując Drogą Królewską nie możecie pominąć dawnej rezydencji polskich władców czyli Wawelu. To mekka dla turystów polskich i zagranicznych. Na wzgórzu zobaczycie zamek królewski z renesansowym dziedzińcem, katedrę, w której odbywały się koronacje, pozostałości murów obronnych Wawelu. Dla najmłodszych największą atrakcją będzie rzeźba Smoka oraz smocza jama. Jeśli dysponujecie większą ilością wolnego czasu warto zwiedzić komnaty królewskie lub wspiąć się na wieżę katedry, gdzie wisi najsłynniejszy w Polsce Dzwon, ufundowany przez Zygmunta Starego. Znów musicie wybrać to, co najciekawsze, ponieważ na zwiedzanie całego Wawelu potrzebny jest cały dzień co najmniej.

 

Kazimierz – świat dwóch kultur

Z Wawelu bulwarami wiślanymi warto przejść na Kazimierz, aby poznać najbardziej klimatyczną dzielnicę Krakowa. Kazimierz został założony jako oddzielne miasto przez Kazimierza Wielkiego. Wydarzenia historyczne spowodowały, że zamieszkała tam pod koniec XV wieku cała krakowska społeczność żydowska. Od tego momentu Kazimierz stał się miejsce, gdzie obok siebie współistniały dwie kultury: żydowska i chrześcijańska. Zwiedzając Kazimierz zobaczycie zabytkowe świątynie, piękne synagogi, najstarszy cmentarz żydowski w Polsce, urokliwe podwórko, które zagrało w „Liście Schindlera”. Na Kazimierzu nie brakuje klimatycznych knajpek i restauracji z pysznym jedzeniem, w których warto odpocząć i posilić się po intensywnym zwiedzaniu.

 

Kraków: co zobaczyć w 1 dzień to propozycja, która z pewnością nie wyczerpuje kwestii zwiedzania miasta.  Gród Kraka można zwiedzać wiele razy i na różne sposoby. Odkrywać wciąż jego nowe oblicza, delektować się atmosferą i czuć niepowtarzalny klimat. Dobrze wykorzystany jeden dzień w Krakowie na pewno zachęci Was do kolejnych odwiedzin.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. […] Miasta dostarczy  wielu niesamowitych przeżyć i radości.Więcej informacji znajdziecie w tym wpisie.  Pamiętajcie, że krakowski Rynek to nie tylko kamienice i zabytki. To miejsce kryje w sobie […]

  2. Bardzo dobry artykuł. My z żoną przeważnie korzystamy z tej strony internetowej gdzie można od a do z zaplanować swój wyjazd do Krakowa: https://krakowzwiedzanie.pl/krakow-w-jeden-dzien/. Natomiast na pewno będziemy też korzystać z tego poradnika! tak trzymać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *