spotkajmy się na krakowskim szlaku techniki
Kraków dla dzieci

Spotkajmy się na Krakowskim Szlaku Techniki

Spotkajmy się na Krakowskim Szlaku Techniki, aby poznać dziedzictwo przemysłowe Krakowa. Jest to wyjątkowa wycieczka, która zainteresuje miłośników nowinek technicznych, historii, ciekawostek. Krakowski Szlak Techniki to pierwsza tego typu trasa w Polsce. Obejmuje ponad siedemnaście budowli związanych z szeroko rozumianym przemysłem, od browarów, poprzez komunikację, elektryczność, rozwój gazownictwa. Naprawdę świetny okazja, aby spojrzeć na Kraków z innej perspektywy – przemysłowego dziedzictwa.

Spotkajmy się na Krakowskim Szlaku Techniki

Pewnie zastanawiacie się od czego zacząć? Możliwości jest wiele i tak naprawdę trasę możemy modyfikować zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Ponadto bez problemu dostosujemy ją do czasu, jakim dysponujecie. Wersja minimalna zajmie nam dwie godziny. Maksymalna nawet sześć, ale jeśli dopisze piękna, wiosenna pogoda spacer będzie czystą przyjemnością.

Stare Miasto i okolice

W obrębie Starego Miasta znajdziecie przepiękny budynek Elektrowni, ale nie miejskiej tylko … Teatralnej. To niewielki, ale malowniczy budynek usytuowany na tyłach Teatru im. Słowackiego projektu znakomitego architekta Jana Zawiejskiego. Tak, moi drodzy, w Teatrze Miejskim światło elektryczne zapłonęło wcześniej niż na Rynku Głównym. Obecnie w budynku znajduje się scena Miniatura. A może chcecie wiedzieć, kiedy w Krakowie zapłonęły lampy gazowe? O tym też Wam opowiem w czasie wycieczki.

Dosłownie rzut beretem od budynku dawnej Elektrowni Teatralnej znajduje się zabytkowy budynek Dworca PKP. Pierwszy pociąg wyruszył z Krakowa w październiku 1847 roku do Mysłowic. Natomiast budynek dworca kolejowego powstał w połowie XIX wieku według projektu architekta Petere Rosenbauma. Mimo, że był przebudowywany zachował wyjątkową architekturę oraz elegancję.

Zaraz obok budynku dworca możecie podziwiać pierwsze w Krakowie dwupoziomowe skrzyżowanie, czyli słynny przekop Teodora Talowskiego. Wcześniej ulica Lubicz krzyżowała się z torami kolejowymi na tym samym poziomem, co utrudniało komunikację. Talowski obniżył poziom ulicy i zaprojektował nowy wiadukt kolejowy. Rozwiązania, jakie zastosował są genialne, przekonacie się sami.

Kazimierz i Podgórze

Wycieczka Krakowskim Szlakiem Techniki obejmuje także zabytki położone także w innych dzielnicach Krakowa. Podążając w stronę Kazimierza zobaczycie gmach Strażnicy pożarniczej. Został on zbudowany dopiero w latach 70-tych XIX wieku według projektu Macieja Moraczewskiego. Natomiast przed rozpoczęciem budowy rozważano inną lokalizację, nie uwierzycie jaką..

Kawałek dalej obejrzymy most kolejowy nad tak zwaną Starą Wisłą. Będziecie zaskoczeni, bo dziś wody tam nie uświadczymy. Znajduje się za to bardzo ruchliwa ulica, która powstała w miejscu dawnego koryta Wisły. A most stał się wiaduktem kolejowym, który pełni tę funkcję do dzisiaj. Ostatnio groziło mu poważne niebezpieczeństwo ze strony współczesnych burzymurków.

Jak dotrzemy na Kazimierz poznamy bliżej historię krakowskich tramwajów. Dowiecie się, kiedy na ulice Krakowa wyruszył pierwszy tramwaj konny, a od kiedy jeździ elektryczny. I jak była reakcja krakowian na tę nowinkę cywilizacyjną. Ponadto zerkniemy na budynek Gazowni Miejskiej z lat 50-tych XIX wieku. I jeśli będziecie mieć siłę podejdziemy podziwiać most Piłsudskiego, posłuchamy o powodziach w dawnym Krakowie, a także obejrzymy bulwary wiślane..

Informacje praktyczne

Wycieczka Krakowski Szlak Techniki to zwiedzanie z serii spacerów tematycznych. Idealnie sprawdzi się jako pomysł na wycieczkę szkolną, a także dla rodzin z dziećmi. Wycieczka rodzinna szlakiem techniki zostanie odpowiednio dostosowana do wieku i zainteresowań dzieci. Na pewno spodoba się też osobom, które znają już standardowy Kraków, byli tutaj kilka razy, a chcieliby zwiedzić coś nowego.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *