9 ciekawostek o Stanisławie Lemie
Kraków dla dzieci

9 ciekawostek o Stanisławie Lemie

9 ciekawostek o Stanisławie Lemie, o których mogliście nie wiedzieć. Rok 2021 ogłoszono rokiem Stanisława Lema i jest to znakomita okazja, aby bliżej poznać życie i twórczość pisarza. Ponadto pamiętajmy, że to w Krakowie Lem spędził większość swojego życia. Tutaj studiował, pisał, poznał swoją żonę. Napisano o nim mnóstwo książek, ale ciągle są kwestie mniej znane. Jeśli chcecie poznać jego życie i twórczość zapraszam na wycieczkę śladami Stanisława Lema po Krakowie. 

9 ciekawostek o Stanisławie Lemie

1. Fałszywa data urodzin

We wszystkich opracowań znajdziecie informację, że Stanisław Lem urodził się we Lwowie 12 września 1921 roku. Tak naprawdę urodził się 13 września. Natomiast rodzice zdecydowali się zmienić datę narodzin w dokumentach, aby uniknąć pecha.

2. Zmiana nazwiska

Pisarz miał żydowskie korzenie. Jego ojciec Samuel Lem był wziętym laryngologiem. Jeszcze we Lwowie podpisywał się jak Lehm. Dopiero później zdecydował się spolszczyć nazwisko.

3. Niedoszły lekarz

Stanisław Lem marzył, aby studiować na Politechnice, jednak wojna pokrzyżowała jego plany. Aby uniknąć poboru do Armii Czerwonej zdecydował się złożyć papiery na Akademię Medyczną. Studia medyczne kontynuował też po przyjeździe do Krakowa, jednak nie zdał końcowych egzaminów i nie został lekarzem.

4. Pisarski debiut

Pisać zaczął jeszcze we Lwowie, aczkolwiek nie były to utwory, którymi chciałby się pochwalić. Natomiast jego debiutem z prawdziwego zdarzenia byli „Astronauci” wydani w 1951 roku. Co ciekawe, Lem podał tytuł książki nie wiedząc jeszcze, jaka będzie fabuła utworu.

5. Skowronek

Prowadził bardzo uregulowany tryb życia. Wcześnie kładł się spać, natomiast wstawał około 4 nad ranem. Po porannym prysznicu zasiadał do pisania. Pracował przez kilka godzin. Potrafił napisać kilka, a nawet kilkanaście stron na raz. Kiedy był niezadowolony z jakiegoś tekstu, palił go i zaczynał pracę od początku.

6. Miłośnik samochodów

Jego wielką słabością były samochody. Prawo jazdy zrobił jeszcze we Lwowie, przed wojną. W czasach PRL-u nie było łatwo nabyć samochód. Jednak Stanisław Lem był szczęśliwym posiadaczem takich samochodów jak:  Wartburg 1000, Fiat 1800, AWZ P7, Mercedes W201 czy Fiat 125p. Jeździł pewnie, ale z dużą fantazją.

7. Wielki łasuch

Z samochodami u Lema mogły konkurować jedynie słodycze. Był wielkim łasuchem, i nawet jak zachorował na cukrzycę nie potrafił odmówić sobie słodkości. Najbardziej lubił chałwę i batoniki marcepanowe. Ale nie gardził też owocami w czekoladzie, kremówkami czy cukierkami.

8. Ofiara donosu

Lem padł ofiarą donosu złożonego przez Philipa K. Dick’a. Amerykański pisarz twierdził, że Lem nie istnieje, jest za to  grupa działająca pod kryptonimem “L.E.M.” w Krakowie, której zadaniem jest infiltracja amerykańskiego gatunku science-fiction. Taki donosik wysłał Dick do FBI.

9. Wizjoner

Stanisław Lem to także wizjoner. To on jako pierwszy przewidział zmierzch książek papierowych i nadejście ery formatów elektronicznych i czytników e-booków. Przewidział także pojawienie się Internetu, ogromnej bazy danych czyli Google, a także  opisał wczesną wersję smartfonu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *