ekosamotnia
Uncategorized

Ekosamotnia – miejsce z duszą

Ekosamotnia – miejsce z duszą to pensjonat położony w Przegorzałach przy Żywicznej 10. Wstyd przyznać, ale to miejsce odkryłam niedawno, kiedy prowadziłam study tour śladami Lema po Krakowie. Owszem, słyszałam o tym miejscu, nawet parę razy podjechaliśmy z turystami pod bramę. Jednak do środka nie wchodziliśmy, a wielka szkoda. Po raz kolejny przekonuję się, że Kraków to wielki, wciąż do końca nieodkryty skarb.

Ekosamotnia – miejsce z duszą

Pensjonat mieści się w budynku dawnej pracowni ceramicznej artystów Heleny i Romana Husarskich. Wcześniej dom był własnością krakowskiego przemysłowca Stanisława Burtana. W jego rękach znajdowało się kilka zakładów ceramicznych w tym cegielni i fabryk wyrobów szemiotowych oraz porcelany. Być może to zainspirowało jego córkę Helenę do zajęcia się ceramiką.

Po ślubie z Romkiem Husarskim dom stał się przystanią dla artystów. Husarski przyjaźnił się ze Stanisławem Lemem, który bardzo często odwiedzał Przegorzały. Spacerował, objadał się jabłkami, ale przede wszystkim tworzył. To właśnie w Ekosamtni napisał „Szpital Przemienienia”. Ponadto odbicie pobytów Lema w Przegorzałach znajdziecie także w „Astronautach”. Jego przyjaźń z Romkiem Husarskim zaowocowała także napisaniem wspólnej sztuki Jacht „Paradise” czy groteskowo prześmiewczym „Korzenie. Drrama wielorakie o czasach głębokiego stalinizmu”.

Wy też możecie poszukać jak Lem natchnienia w Ekosamotni i zostać gośćmi pensjonatu. W budynku głównym znajdziecie przestronną jadalnię z kominkiem oraz luksusowe pokoje z łazienkami. Natomiast jeśli chcecie poczuć się dokładnie jak Stanisław Lem to czeka na Was Samotnia. Jest to zabytkowy domek z XIX wieku, w którym Lem pisał swoje utwory.

Na miejscu możecie skorzystać z wypożyczalni rowerów albo wybrać się na pieszy spacer po Lasku Wolskim. To idealny punkt startowy na wycieczkę do Lasku Wolskiego, ZOO, kopiec Piłsudskiego. Warto też wybrać się na pobliski Salwator, gdzie z kopca Kościuszki obejrzycie panoramę Krakowa. Ponadto na Cmentarzu Salwatorskim możecie odwiedzić grób Stanisława Lema lub wybrać się do centrum Krakowa na wycieczkę jego śladami.

Ekologia w Ekosamotni

Kuchnia pensjonatu opiera się na własnych, ekologicznie uprawianych produktach. Goście mogą korzystać z owoców rosnących w sadzie. Co więcej tutaj znajduje się uprawa kasztana jadalnego. Natomiast jeśli zdecydujecie się na wynajęcie Samotni to macie gwarancję, że nic Was nie będzie rozpraszać. W domku nie ma radia ani telewizji. Za to są idealne warunki, aby nacieszyć się bliskością przyrody i odpocząć od zgiełku wielkiego miasta.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *