Muzea i wystawy

Wystawa Tamara Łempicka w Muzeum Narodowym

Wystawa Tamara Łempicka w Muzeum Narodowym to najbardziej wyczekiwana ekspozycja tego sezonu. Już w pierwszy weekend otwarcia ustawiły się kolejki chętnych, aby zobaczyć twórczość królowej art deco. Warto uwzględnić tę wystawę w swoich planach wycieczkowych, tym bardziej że ma ona charakter czasowy. Obrazy Tamary Łempickiej będzie można oglądać do 12 marca 2023 roku.

Wystawa Tamara Łempicka

Wystawa znajduje się na pierwszym piętrze gmachu głównego Muzeum Narodowego przy Al. 3 Maja 1. Na ekspozycję składają się obrazy, fotografie przedstawiające artystę oraz filmy. Całość zamyka część komercyjna czyli sklepik, gdzie można nabyć książki czy reprodukcje obrazów Tamary.

Na ekspozycji zobaczymy 36 obrazów namalowanych przez królową art deco w różnych okresach życia. Pamiętajmy, że Łempicka była długo czynna artystycznie, sztuką zajmowała się przez pół wieku. To przełożyło się na różne gatunki malarskie, ale także techniki jakimi się posługiwała. Wystawa ma charakter monograficzny i składa się z samych obrazów. Nie jest więc powtórzeniem wystawy z Lublina.

Patrząc na obrazy widzimy, że w centrum zainteresowania Tamary był człowiek. Chętnie malowała przedstawicieli bohemy artystycznej, arystokratów i przedstawicieli elity finansowej Europy i USA. Uwielbiała portretować urodziwych modeli: kobiety i mężczyzn. Na wystawie zobaczymy portret jej przyjaciółki Iry Perrot, która była partnerką i kochanką Łempickiej. Ponadto podziwiać możemy tak znane dzieła jak: „Dziewczyna w zieleni”, „Kizette w różu”, „Kizette na balkonie” czy „Niedokończony mężczyzna. Portret Tadeusza Łempickiego”, pierwszego męża artystki.

Ponadto zobaczycie znakomite martwe natury. Łempicka uwielbiała ten gatunek malarstwa. Twierdziła, że znakomicie można malując martwe natury ćwiczyć styl, światło, dobór kolorów. Waszą uwagę na pewni przyciągnie ściana z aktami. „Piękna Rafaela” i „Sen ( Rafaela na zielonym tle)” rozpalały i rozpalają gusta krytyków. Zaraz obok tych dzieł wisi inny akt, „Modelka II” namalowany pół wieku później. Kontrast w sposobie malowania, ujęcia postaci, rozłożenia akcentów jest ogromny.

Plusy i minusy wystawy

Zacznę od tego co banalne – ceny biletów. Za bilet normalny zapłacicie 40 zł, za ulgowy (seniorzy, uczniowie, dzieci) 30 zł. Są to dosyć wysokie kwoty biorąc pod uwagę niewielką liczbę obrazów. Z drugiej strony oglądamy dzieła najdroższej polskiej malarki.

Poważnym minusem jest brak możliwości rezerwacji godzin zwiedzania w weekendy. Powoduje to ogromne i zupełnie niepotrzebne kolejki. Czas oczekiwania wejścia na wystawę wynosi czasami 1,5 godziny. Przy tak obleganej wystawie świetnym rozwiązaniem byłyby bilety na daną godzinę zarówno dla grup, jak i turystów indywidualnych.

Natomiast na plus zaliczyć można scenariusz wystawy. Przed wejściem na wystawę znajduje się napis „Tamara Łempicka” w stylu art déco. Znakomite oświetlenie, kolorystyka ścian, która znakomicie uwypukla dzieła. Dobrym pomysłem są pufy rozstawione w strategicznych punktach wystawy, które umożliwiają podziwianie wystawy z miękkiego siedzenia. Jednym słowem – wystawa warta jest obejrzenia. Wszystkich chętnych do zwiedzania z przewodnikiem zapraszam do kontaktu i na mojego Facebooka.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *