W tym roku świętujemy 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Artysta przyszedł na świat w małej kamienicy przy ul. Krupniczej w piątek 15 stycznia 1869 roku. Otrzymał imiona Stanisław Mateusz Ignacy, dwa ostatnie po dziadkach. Z Krakowem był związany całe życie. Nie licząc krótkich wyjazdów na stypendium czy leczniczych właściwie nie opuszczał na dłużej miasta. Tutaj zdał maturę, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Sztuk Pięknych. To w Krakowie stworzył swoje najwybitniejsze dzieła. W Krakowie też umiera przedwcześnie w wieku 38 lat. 150. rocznica jego urodzin jest znakomitą okazją, aby poznać bliżej sylwetkę i twórczość najwybitniejszego artysty okresu Młodej Polski.
Urodziny Stanisława Wyspiańskiego
Dokładnie w rocznicę urodzin artysty czyli 15 stycznia odbędzie się szereg wydarzeń związanych z jego twórczością.
Szafirowa Pracownia
Dom przy ul. Krowoderskiej, w którym mieściła się jego Szafirowa Pracownia na co dzień jest niedostępny dla turystów. W wtorek artysta Roland Wirtz zaprasza na jednodniowy projekt „Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki”. Tytuł wydarzenia nawiązuje do cyklu pejzaży namalowanych przez Wyspiańskiego na przełomie roku 1904 i 1905. Tematem cyklu jest Kopiec Kościuszki uchwycony przez artystę o różnych porach dnia i przy różnej pogodzie.
Rydlówka
Miejsce szczególne, w którym ujrzał swój najwybitniejszy dramat „Wesele”. W Rydlówce, gdzie duch Młodej Polski jest wciąż żywy odbędzie się wieczór urodzinowy artysty. W programie znalazły się takie wydarzenia jak: występ poetycko-muzyczny oparty na tekście Legendy Stanisława Wyspiańskiego, a także wykład prof. dr hab. Dariusza Kosińskiego pt. Hancyna śpiewka. Muzyczność ludowa w teatrze Stanisława Wyspiańskiego. Wieczór urodzinowy zakończy koncert kapeli Raraszek oraz tort urodzinowy.
Muzeum Narodowe
Natomiast w Gmachu Głównym zostanie otwarta wystawa „Wyspiański. Nieznany”. Na ekspozycji zobaczymy nowe dzieła, dotąd nieprezentowane. Do najcenniejszych należy autoportret Stanisława Wyspiańskiego z 1897 roku, a także „Portret dr Jana Raczyńskiego.” Oprócz tego zobaczymy liczący blisko 600 pozycji księgozbiór własny artysty, pierwodruki jego dramatów oraz rysunki z lat młodzieńczych.
Biblioteki
Urodziny Stanisława Wyspiańskiego można też świętować w bibliotece. „150. pocztówek na 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego” to akcja pisania pocztówek do artysty, organizowana w różnych filiach Biblioteki Kraków. Natomiast w Filii nr 2 przy ul. Krakowskiej odbędzie się spotkanie z Moniką Śliwińską autorką książki „Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Ze swojej strony bardzo polecam tę książkę!