królewski dzwon zygmunt
Uncategorized

Królewski Dzwon Zygmunt

Królewski Dzwon Zygmunt to symbol nie tylko Krakowa, ale polskości  w ogóle. Czy wiecie, że wiele osób odwiedza katedrę wawelską  właśnie ze względu na ten Dzwon? Starsi, młodsi i dzieci pokonują kilkadziesiąt drewnianych stopni, aby zobaczyć go na własne oczy, dotknąć jego serca i pomyśleć przy tym życzenie.. Turyści marzą też, aby usłyszeć dźwięk na żywo, co jest możliwe tylko w wybrane dni roku. Wczoraj jego majestatyczny dźwięk niósł się przez pusty, smutny Kraków. Zygmunt bił o 12:00 25 marca w intencji zakończenia epidemii koronawirusa.

Królewski Dzwon Zygmunt: historia

Historia Dzwonu Zygmunta sięga XVI wieku. Został odlany z woli i  na koszt króla Zygmunta I Starego. Zadania podjął się w 1520 roku ludwisarz Hans Beham, który przybył do Krakowa z Norymbergi. W 1521 roku gotowy Dzwon zawieszono w jednej z wież katedry wawelskiej, specjalnie  w tym celu nadbudowanej. Po raz pierwszy jego dźwięk mieszkańcy Krakowa usłyszeli 13 lipca 1521 roku. Od tego momentu Zygmunt dzwoni tylko w najważniejsze święta państwowe i kościelne, a także z okazji ważnych wydarzeń. Powiedzenie „od wielkiego dzwonu” wiąże się własnie z Zygmuntem. Jego dźwięk obwieścił wybór Karola Wojtyły na papieża, jego śmierć w 2005 roku, przypominał o 650. rocznicy powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zygmunt to kolos. Jego waga wraz z sercem, jarzmem i linami to 12 600 kg. Serce waży 365 kg, natomiast średnica kielicha wynosi 242 cm. Serce Dzwonu jest nowe, po raz pierwszy zabiło 14 kwietnia 2001 roku. Natomiast oryginalne, pierwsze serce Zygmunta z 1521 roku kilkakrotnie w historii pękało. Było naprawiane, niestety na Boże Narodzenie pękło po raz czwarty. Możecie je zobaczyć wchodząc na wieżę. Krakowianie wierzą, że pęknięcie serca wróży jakieś nieszczęście Polsce. Natomiast inna piękna legenda głosi, że dotknięcie serca Dzwonu spełnia marzenie. Aby Wasze życzenie się spełniło, należy lewą ręką dotknąć serca Dzwonu i pomyśleć przy tym marzenie.

Dzwonnicy

Jak się domyślacie uruchomienie Zygmunta wymaga siły, umiejętności, a także doskonałej koordynacji dzwonników. Za każdym razem jest uruchamiany ręcznie przez zespół 12 ludzi. W XVI wieku funkcję dzwonników pełnili świątnicy katedralni, potem członkowie cechu cieśli krakowskich, a w XX wieku pracownicy Wzgórza Wawelskiego. Obecnie przywilej dzwonienia Zygmuntem mają  dzwonnicy związani z katedrą. Są to osoby związane z katedrą wawelską, często też są członkowie rodzin dzwonników. Aby zostać członkiem bractwa trzeba przejść szkolenie, które trwa 3 lata. Dopiero po tym czasie dostaje się odznakę dzwonnika. Standardowe dzwonienie trwa 8 minut.

Zwiedzanie Dzwonu Zygmunta

Zwiedzanie wieży  jest możliwe w godzinach otwarcia katedry wawelskiej. Wejście jest płatne, koszt biletu normalnego wynosi 14 zł, a ulgowego 8 zł (po okazaniu dokumentu uprawniającego do zniżki). Natomiast dla grup zorganizowanych bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 7 zł. Na tym samym bilecie możecie zwiedzić również kaplice Wazów, Potockich, Świętokrzyskiej i Zofii, Groby Królewskie oraz Muzeum Katedralne.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. […] Dzwon Zygmunta to symbol nie tylko Krakowa, ale i Polski. Królewski dzwon został odlany z woli i ze środków Zygmunta I Starego w 1521 roku. Jego dźwięk rozlega się tylko w najważniejsze święta państwowe i kościelne, a także z okazji ważnych wydarzeń. Jest więc symbole historii Krakowa i Polski.  Natomiast zwiedzając katedrę wawelską koniecznie dotknijcie serca Dzwonu, bo to gwarantuje spełnienie marzenia. Ale żeby Wasze życzenie się spełniło trzeba przestrzegać pewnych warunków.. […]

  2. […] ją całą dla siebie. Zero tłumów, przepychania, szumu. Bez problemu robiliśmy zdjęcia pod Dzwonem Zygmunta i podziwialiśmy panoramę Krakowa z okna wieży Zygmuntowskiej. Ponadto bez problemu zjecie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *