5 symboli Krakowa, które warto zwiedzić
Aktualności,Lifestyle

5 symboli Krakowa, które musisz poznać!

5 symboli Krakowa, które musisz poznać, zobaczyć i.. zachwycić się nimi. Każde miasto ma coś swojego, wyjątkowego, co stanowi jego znak rozpoznawczy. Pod tym względem Kraków nie jest wyjątkiem. Ponadto za każdym symbolem stoi ciekawa historia lub legenda. Dzięki nim chce się wracać do Krakowa, po raz kolejny zwiedzać zabytki, odkrywać niezwykłe miejsca i historie.

5 symboli Krakowa które musisz poznać

Przede wszystkim symboli Krakowa jest więcej niż pięć. Dziś wybrałam dla Was specjalnie te, które pokochacie i zapamiętacie od razu. Spodobają się Wam i Waszym dzieciom. W ogóle planując wycieczkę rodzinną po Krakowie uwzględnijcie takie właśnie symbole. Dzieci też kochają to co niezwykłe, tajemnicze, przyciągające uwagę.

Smok Wawelski

Postać legenda, i nie tylko dlatego, że mamy legendę o Smoku mieszkającym w jamie pod Wawelem. Co więcej ta legenda występuje w kilku wersjach. Jak sami widzicie pole do wyobraźni ogromne. Odkąd sięgam pamięcią każdy turysta pragnie zobaczyć smoka ziejącego ogniem. Zrobić sobie zdjęcie, zajrzeć do smoczej jamy i poszukać śladów smoka. Przed rzeźbą Smoka słychać okrzyki radości, a czasem komuś popłynie łezka, jak po deszczu Smok nie zieje ogniem. Najpopularniejsze pamiątki to smoki – te pluszowe i te metalowe.

 5 symboli Krakowa

Wawel

Wyjątkowe miejsce, gdzie absolutnie każdy kamień jest historią. Przyciąga niczym magnes może dlatego, że leży na czakramie? Są takie miejsca, które musisz zobaczyć i Wawel jest jednym z nich. Nawet jeśli nie planujecie zwiedzania wnętrz zamku królewskiego, to już sama przechadzka po wzgórzu dostarczy Wam niesamowitych emocji. Ponadto z tarasu widokowego możecie rozkoszować się przepięknym widokiem na Wisłę, bulwary wiślane, Dębniki oraz Kopiec Kościuszki. Na Wawelu znajdziecie też przesympatyczną kawiarenkę, gdzie możecie posilić się przed dalszym zwiedzaniem. Lody, kremówki i sernik palce lizać!

5 symboli Krakowa

Dzwon Zygmunta

Dzwon Zygmunta to symbol nie tylko Krakowa, ale i Polski. Królewski dzwon został odlany z woli i ze środków Zygmunta I Starego w 1521 roku. Jego dźwięk rozlega się tylko w najważniejsze święta państwowe i kościelne, a także z okazji ważnych wydarzeń. Jest więc symbole historii Krakowa i Polski.  Natomiast zwiedzając katedrę wawelską koniecznie dotknijcie serca Dzwonu, bo to gwarantuje spełnienie marzenia. Ale żeby Wasze życzenie się spełniło trzeba przestrzegać pewnych warunków..

królewski dzwon zygmunt

Hejnał Mariacki

To kolejny krakowski symbol, o którym warto pamiętać zwiedzając Kraków. Pewnie nie raz i nie dwa słuchaliście hejnału w radiu. Natomiast w Krakowie macie okazję wysłuchać hejnału NA ŻYWO. Rozbrzmiewa on co równą, pełną godzinę na cztery strony świata. Hejnał jest grany także w nocy, więc możecie wybrać sobie porę dnia, kiedy chcecie go wysłuchać. A na zakończenie pomachać hejnaliście. Jeśli on Wam pomacha ręką lub trąbką to szczęście i pomyślność na cały rok macie zagwarantowane.

  5 symboli krakowa

 

Uniwersytet Jagielloński

Wymieniam ten symbol nie bez przyczyny. Przyznaję się do odrobiny prywaty, bo studiowałam na tej uczelni i zawsze będę ją blisko wspominać. Jest to najstarsza uczelnia w Polsce, założona w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Odnowiona w 1400 roku, przyciąga studentów nie tylko z Polski, ale i całej Europy. Szczególny zachwyt budzi Collegium Maius czyli najstarszy gmach uniwersytetu. Przepiękne wnętrza, cenne przedmioty związane z historią uczelni, pamiątki po profesorach, majestatyczny dziedziniec.. cudo.

5 symboli Krakowa

 

Rozpisałam się 🙂 ale Kraków jest niesamowity.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *