Aktualności

Kościół Mariacki – zwiedzanie jesienią

Kościół Mariacki to najbardziej rozpoznawalny obiekt na Rynku Głównym. Dla wielu turystów obejrzenie bazyliki i Ołtarza Wita Stwosza to najważniejsze cele wycieczki.  Jeśli jednak planujecie wizytę w Krakowie jesienią i zwiedzanie Starego Miasta to odpadnie Wam tez ważny punkt programu.  Od 3 września do 31 października Bazylika Mariacka będzie zamknięta dla zwiedzających. Odbędą się intensywne prace konserwatorskie przy Ołtarzu Wita Stwosza, a także przy organach w prezbiterium.

Co możemy zobaczyć mimo remontu?

Natomiast możemy zwiedzać dalej wieże kościelne: czyli Hejnalicę i nowo otwartej Dzwonnicę. Hejnalica jest otwarta od wtorku do soboty w godzinach 9:10-17:30 (przerwa 11:30-13:10), natomiast w niedzielę wieża od 13:10 do 17:30. Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 10 zł. Dzieci poniżej 7 roku życia nie są wpuszczane ze względów bezpieczeństwa.

Koszt wejścia na Dzwonnicę to 15 zł, zwiedzanie odbywa się w grupach maksymalnie sześcioosobowych. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca (telefonicznie lub mejlowo). Dzieci ze względów bezpieczeństwa na wieżę nie są wpuszczane.

Porządek nabożeństw w bazylice nie ulega zmianie. I zawsze możecie zwiedzić kościół Mariacki z zewnątrz, aby zwrócić uwagę na detale na co dzień pomijane. A więc zapoznać się z tablicami pamiątkowymi, dowiedzieć się, do czego służyły kuny, gdzie karano przestępców, jaką rolę spełniał Dzwonek Za Konających. Spacer wokół kościoła to to także rozszyfrowanie tajemnic placu Mariackiego i opowieść o często dramatycznych wydarzeniach sprzed stuleci.

Nie zapomnijcie, że przez całą dobę co równą pełną godzinę możecie wysłuchać hejnału.  Tradycyjnie trębacz gra hejnał na cztery strony świata. Jeśli pomacha Wam ręką lub trąbką to będziecie mieć szczęście w całym nadchodzącym roku 🙂 Hejnał jest jedną z najbardziej znanych krakowskich atrakcji, którą możecie cieszyć się zupełnie za darmo!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *