kopiec wandy w mogile
Aktualności

Kopiec Wandy

Przez trzy dni turyści i mieszkańcy Krakowa mogą bawić się w Nowej Hucie uczestnicząc w Święcie Wandy. To jednoczesne zakończenie Bulwartu, który umilał wakacyjne dni. Święto Wandy to spektakle, koncerty, pokazy filmowe, warsztaty, spacery śladami Wandy i innych Nowohucianek, konkursy kulinarne. Wszystko w lekkiej, przyjemnej i piknikowej atmosferze, która umili Wam ostatni weekend wakacji. Nazwa imprezy nawiązuje do postaci legendarnej Wandy.

Kim była Wanda?

To legendarna księżniczka, córka Kraka, która po śmierci ojca panowała w Krakowie. Najbardziej popularna wersja podaje, że Wanda pragnęła rządzić samodzielnie i nie zamierzała wychodzić za mąż. Wśród odrzuconych zalotników był niemiecki książę Rytygier, który nie mógł pogodzić się z odmową. Zaczął grozić Krakowowi wojną i wówczas Wanda chcąc uratować ukochane miasto od zguby, rzuciła się do Wisły i utonęła. Zrozpaczony książę wycofał swe wojska i Kraków ocalał. Po raz pierwszy postać Wandy pojawia się w kronice Wincentego Kadłubka, który jako pierwszy zaczął tworzyć mit księżniczki. Natomiast pełna wersja legendy z Rytygierem i ofiarą Wandy jest dziełem Jana Długosza.

Postać Wandy w kulturze

Wanda jest symbol kobiecej siły, wolności, niezależności. Swoje utwory poświęcali jej już autorzy renesansowi tacy jak: Jan z Wiślicy, Klemens Janicki, Jan Kochanowski.  Była popularnym tematem wielu dzieł literackich zwłaszcza z okresu zaborów, kiedy walczono o odzyskanie niepodległości.

Kopiec Wandy

Na terenie Nowej Huty znajduje się też Kopiec Wandy, zbudowany prawdopodobnie w VIII wieku. Jest to najmniejszy z krakowskich kopców, jego wysokość to 14 m. Wedle legendy to mogiła Wandy, której ciało wyłowiono z przepływającej nieopodal Wisły. Taka jest geneza nazwy  dawnej wsi, a obecnie osiedla wchodzącego w skład Nowej Huty. Natomiast na szczycie kopca znajduje się marmurowy pomnik zaprojektowany przez Jana Matejkę ozdobiony napisem „Wanda”.

 

pomnik wg projektu Matejki na Kopcu Wandy

Kopiec Wandy możecie zwiedzać za darmo cały rok.  Najłatwiej dostaniecie się na niego tramwajem.  Niestety w pobliżu nie ma parkingu dla autokarów. Jednak jeśli planujecie zwiedzanie Nowej Huty koniecznie uwzględnijcie spacer na Kopiec Wandy.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *