Aktualności,Kraków dla dzieci

Świąteczny Kraków

Kraków jest przepiękny na co dzień, a świąteczny Kraków ma wręcz niesamowity klimat. Dekoracje na ulicach, piękne choinki, nastrojowe oświetlenie i zapachy. Cudownie pachnie czekoladą, piernikami, grzanym winem. Znak, że święta blisko i możemy cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem. Właściwie do pełni szczęścia, aby poczuć magię Bożego Narodzenia brakuje tylko śniegu.

 

Świąteczny Kraków

Stare Miasto

Gdzie najpełniej poczujecie magię świąt? Oczywiście na Starym Mieście. Ja spacer zaczynam od Barbakanu, krótkiej przechadzki Plantami. Dalej jest jeszcze lepiej, zwłaszcza jeśli odwiedzicie Targi Bożonarodzeniowe. Jest gwarnie, wesoło, słychać kolędy, nad kramami unosi się smakowity zapach regionalnych specjałów. Natomiast piękne choinki, anioł przy wieży ratuszowej to idealna sceneria dla świątecznych fotosesji. Z Rynku Głównego skierujcie się na pl. Wszystkich Świętych, gdzie też czeka przystrojona, błyszcząca choinka.

                            

Dzielnica uniwersytecka

Wśród zabytkowych kamienic też możemy poczuć świąteczny nastrój. Zwłaszcza jeśli zajrzycie na dziedziniec Collegium Maius, gdzie tradycyjnie na studni czeka choinka. Zielona, okazała, z kolorowymi bańkami. Od lat część mieszkańców toczy spór, która choinka jest ładniejsza: ta z Rynku Głównego czy uniwersytecka?

Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Czyli plac przed dawnym budynkiem PKP i Galerią Krakowską. Położony blisko Starego Miasta wart jest świątecznej wyprawy. Na placu znajdziecie niewielki jarmark, ozdoby świąteczne, smakołyki i grzańce z beczek na rozgrzewkę. I tu znajdziecie lodowisko po gołym niebem. Otwarte od 9:00 do 21:30 (w niedziele od 10 do 20:30), obok działa wypożyczalnia łyżew.

Celestat

W Celestacie przy ul. Lubicz gości pokonkursowa wystawa szopek krakowskich. A bez szopki święta w Krakowie byłyby niepełne. Na wystawie znajdziecie szopki rodzinne, wykonane przez małe dzieci, młodzież, seniorów. Małe, średnie i duże. Każda zachwyca pomysłem, mistrzostwem wykonania, dbałością o szczegóły. Zachwyt wzbudzają krakowskie budowle np. Barbakan, Smok Wawelski czy pan Twardowski. Moje serce w tym roku skradła szopka umieszczona w obwarzanku!

Kościoły

Niby oczywiste miejsce, ale często pomijane. Natomiast świątynie przystrojone na Boże Narodzenie przyciągają tłumy turystów, niezależnie od wieku czy zainteresowań. W każdym kościele oprócz choinek, światełek, znajdziecie szopki. Jedne skromne, w typie tradycyjnego żłobka, inne bogatsze na wzór szopki krakowskiej, ale są także całe aranżacje z ruchomymi elementami i postaciami. Zajrzyjcie koniecznie do kościoła Bernardynów – ich szopka jest fenomenalna!

                 

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Hej dzięki za wpis !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *